Zagadnienia z teologii moralnej
Wojciech Kosek,
doktor teologii, biblista,
absolwent Wydziału Teologicznego
Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie,
członek zwyczajny Stowarzyszenia Biblistów Polskich
przedstawia
zagadnienia z zakresu wiedzy o Biblii, z teologii moralnej,
a w szczególności refleksje eucharystyczne.
Na początku tej publikacji pragnę wyrazić
serdeczne podziękowanie
księdzu profesorowi doktorowi habilitowanemu
Tomaszowi Jelonkowi
promotorowi mej pracy magisterskiej, licencjackiej i doktorskiej,
za okazane mi serce,
za prawdziwą pomoc w odczytaniu
zamysłu Bożego wobec mnie.
Ponieważ życie moralne wymaga inteligencji i twórczego myślenia, a bardzo często zdolności do ofiary z własnych planów w sytuacji, gdy staje się przed wyborem: albo zachowam prawo Boże, albo pójdę wyżej w karierze – dlatego życie moralne musi być podtrzymywane nieustannie przez Boga. Stąd wynika, że codzienna Eucharystia jest koniecznie potrzebna dla osiągnięcia celu – zjednoczenia się z Bogiem w wyborach moralnych, dokonywanych każdego dnia. O Eucharystii, o rzetelnym w Niej uczestnictwie, o dziękczynieniu po przyjęciu Pana Jezusa w Komunii Świętej – piszę w innym podpunkcie tej witryny internetowej. Szczęść Boże!
Zapraszam do zapoznania się (→ proszę kliknąć!)
z nową książeczką do adoracji po Mszy świętej,
wydaną w Opactwie Tynieckim 14. lutego 2023 r., pt.:
Śladami Niepokalanej Maryi
wejdźmy w czas miłowania Jezusa-Hostii Przenajświętszej.
Oto kolejne publikacje, w których poruszam problematykę moralną:
- Pierwsza Prezentowanie problematyki moralnej pragnę rozpocząć artykułem opublikowanym w „Znaku Pokoju” (grudzień 1994 r., styczeń, luty 1995 r.), czasopismie wydawanym w Krakowie przez księży pijarów. Zostały tu ukazane biblijne podstawy moralności chrześcijańskiej: Istota chrześcijańskiego powołania w świetle biblijnej metafory pieśni i harfy”.
- Druga Od dnia 11. maja 2010 roku zapraszałem do odwiedzenia zaprzyjaźnionej strony Orygenes.org, gdzie opublikowałem artykuł pt. Skopiuj mi ten program, proszę… Ponieważ obecnie artykuł ten nie jest już tam dostępny, dlatego dnia 4. lutego 2013 r., tj. w dziewiętnastą rocznicę ogłoszenia Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dziennik Ustaw nr 24 z dnia 23 lutego 1994 r.), artykuł ten zamieściłem na mojej stronie, po dodaniu krótkiego Wprowadzenia. W artykule poruszam w formie dialogu przyjaciół problematykę moralną, związaną z użytkowaniem programów komputerowych. Serdecznie zapraszam Szanownych Czytelników do zapoznania się z tą współcześnie mało poruszaną problematyką moralną, choć dotyczącą coraz większej liczby osób.
- Trzecia Dnia 25. stycznia 2013 roku minęło 20 lat od pewnego ważnego wydarzenia… Pod dodanym tego dnia linkiem zamieszczam artykuł-świadectwo pt. Macie być współpracownikami Boga, jaki opublikowany został w czasopiśmie „Znak Pokoju”, luty-marzec 1996 r., redagowanym w Krakowie przez księży pijarów. Świadectwo to ukazuje konieczność powrotu współczesnych chrześcijan do dojrzałego współdziałania z Bogiem w sytuacjach, które „po ludzku” wydają się zmuszać nas do łamania Bożych przykazań.
- Czwarta Dnia 30. stycznia 2013 roku dzięki uprzejmości Fundacji Opoka został opublikowany w „Bibliotece Opoki” artykuł zatytułowany Sposób na tanią informatykę…” W artykule poruszam jakże ważną problematykę powstania w naszym społeczeństwie pewnej „mody na kradzież” programów komputerowych. Poprzez szereg analiz wykazuję w świetle zasad katolickiej nauki moralnej, że odpowiedzią na tę prawdziwą moralną zapaść społeczną powinno być wytworzenie swego rodzaju „mody na uczciwość”. Ukazuję w świetle analiz ekonomicznych, że „moda na uczciwość” jest prawdziwą drogą do tego, aby wszyscy uczestnicy informatyzacji – i twórcy programów, i ich użytkownicy – cieszyli się posiadaniem i wspaniałych dóbr informatycznych, i środków finansowych na zaspokajanie potrzeb z innych dziedzin życia. Od każdego z nas zależy, czy taka moda rzeczywiście zagości w naszym społeczeństwie…
- Piąta Dnia 30. stycznia 2013 roku dodałem także fragmenty książki „Osoba i czyn” kardynała Karola Wojtyły – świętego Jana Pawła II. Pod dodanym tego dnia linkiem zamieszczam teksty, w których Kardynał z charakterystyczną dla siebie wnikliwością rozważa relacje osoby do wspólnoty, dokonuje klasyfikacji tych relacji na dwie grupy: autentyczne (postawa solidarności i postawa sprzeciwu) i nie-autentyczne (konformizm i unik).
- Szósta
Dnia 27. kwietnia 2013 r., w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII, dodałem prezentację multimedialną pt. Rozwój ku pełni człowieczeństwa w nauczaniu Papieża Jana Pawła II
- Siódma Dnia 27. kwietnia 2013 r. dodałem też prezentację O przyjmowaniu Pana Jezusa w Komunii Świętej sercem oziębłym a sercem płonącym miłością, która jest rozwinięciem zagadnień omówionych w powyższej prezentacji.
- Ósma Dnia 10 maja 2014 r. dodałem świadectwo ks. biskupa Albina Małysiaka, który mówi o niezwykłej praktyce pobożności eucharystycznej świętego Jana Pawła II (nagranie wideo oraz tekst) (wywiad z 15.06.2008 r.), dla uzasadnienia zagadnień omówionych w powyższych dwu prezentacjach.
- Dziewiąta Dnia 19 lipca 2018 r. dodałem Dialog o Bożej Opatrzności czyli księga Boskiej nauki, autorstwa św. Katarzyny ze Sieny: w tym dziele św. Katarzyna ukazuje drogę duchowego rozwoju oraz duchowego staczania się. Z jej pomocą warto i trzeba wybrać drogę rozwoju ku pełni życia!
- Dziesiąta Dnia 13. grudnia 2018 r. opublikowałem Non possumus – apel o pełną ochronę życia Polaków w 100-lecie odzyskania niepodległości.
Charakterystyka zawartości niniejszej strony, jej słów kluczowych:
Wyjaśnienie tytułu: dr Wojciech Kosek, biblista, mówi o moralności w świetle Pisma Świętego. dr Wojciech Kosek, absolwent Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej (PAT) w Krakowie, członek zwyczajny Stowarzyszenia Biblistów Polskich, pisze o Biblii, teologii moralnej, a w szczególności o modlitwie po Komunii św. Słowa kluczowe tu: Eucharystia, Jezus, Kościół, katolicyzm, chrześcijaństwo, egzegeza, teologia moralna, moralność, Biblia, katolicyzm, Kościół katolicki, Kościół, sumienie, wybór moralny, Karol Wojtyła, Jan Paweł II, Osoba i czyn, wspólnota, odpowiedzialność, Jerycho różańcowe, programy komputerowe, informatyka, kradzież, uczciwość