UWAGI POMOCNICZE
ODNOŚNIE CZCIONEK
Jak zmienić wielkość liter na ekranie

dr Wojciech Kosek

DROGI CZYTELNIKU!

Jeżeli wielkość liter tekstu, który czytasz z ekranu Twojego komputera, nie jest dostosowana do Twoich potrzeb czy przyzwyczajeń, to możesz łatwo zmienić tę sytuację. Wystarczy kilka chwil, aby poczuć się w pełni komfortowo przy czytaniu.

Oto prosta „instrukcja obsługi”:

1. Zobacz, czy na pasku u góry Twojego ekranu znajdują się napisy:

Plik Edycja Widok Ulubione Narzędzia Pomoc

przykład jak uwidocznić menu WidokJeżeli u góry Twego ekranu nie ma tych napisów, to zrób tak: ustaw kursor na górnym brzegu Twojego ekranu, kliknij prawy klawisz myszki, a wówczas ukaże się menu takie, jak na „zdjęciu” z lewej. Teraz naprowadź kursor na napis „Pasek menu” i kliknij lewy klawisz myszki. Wtedy żądane napisy ukażą się.

2. Popatrz, proszę, na poniższy fragment ekranu (celowo odsunąłem go na prawo, aby nie zasłaniał widoku tego, co za chwilę zobaczysz na własnym ekranie):

przykład jak zmienić wielkość czcionek na ekranie

3. Kliknij (podkreślam: kliknij, a nie tylko „ustaw kursor nań”) u góry Twojego ekranu w napis "Widok", a wówczas rozwinie się menu, w którym przemieszczaj się kursorem w dół, aż natrafisz na napis "Rozmiar tekstu".

4. Gdy kursor ustawiłeś na tymże napisie, wówczas rozwinęło się podmenu, w którym poprzez kliknięcie w jeden z napisów (Największa, Większa, Średnia, Mniejsza, Najmniejsza) możesz wybrać właściwą dla Twoich potrzeb wielkość czcionki.

Uwaga: napisy te pojawiają się, jeżeli Twoją przeglądarką jest Internet Explorer. Natomiast jeśli używasz Mozilla Firefox, to będą tylko trzy napisy (umożliwiające kolejno: zwiększenie, zmniejszenie czcionki, albo ustawienie jej na wielkość normalną): Zwiększ Ctrl++, Zmniejsz Ctrl+−, Normalny Ctrl+0. W tym przypadku jednakże warto stosować sposób prostszy, niż dotychczas przedstawiony: dla zwiększenia czcionki nie wykonywać żadnego z powyższych kroków „instrukcji”, ale w dowolnym momencie przy czytaniu tekstu z ekranu wystarczy wcisnąć klawisz „Ctrl” i trzymawszy go uderzyć w klawisz „+”. Dla zmniejszenia czcionki: wcisnąć klawisz „Ctrl” i trzymawszy go uderzyć w klawisz „-”.

Udało się? Życzę powodzenia!

dr Wojciech Kosek

Charakterystyka zawartości niniejszej strony, jej słów kluczowych:

Adoracja Pana Jezusa – Jerycho modlitwy. Sposób zmieniania wielkość liter na ekranie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dostosować wielkość liter wyświetlanego tekstu w Internecie dla swoich potrzeb / przyzwyczajeń, to zobacz, co pisze dr Wojciech Kosek, 26. 02. 2009 r. A oto słowa, wiążące niniejszą stronę z głównymi zagadnieniami: Bóg, Jezus, Chrystus, Komunia święta, Msza Święta, Najświętsza Eucharystia, Papieże, adoracja, dziękczynienie, kairos, wiara, chrześcijaństwo, modlitewne Jerycho, zmiana wielkości czcionki ekranu, Internet. Wyjaśnienie tytułu: Adoracja Pana Jezusa – Jerycho modlitwy. Ta strona należy do większej całości. Adoracja Pana Jezusa, przyjętego w Komunii Świętej, jest w centrum objaśnień.